prva strana

Četvrtak, 2. Maj 2024.

Revija KOLUBARA - April 2003 > prilike

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

prošlost

mediji

izbor

kultura

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

Filozofski testament Zorana Đinđića

Nenad Daković

I to Ćiril filozof, kao i ja sam

. U tekstu „Palanka i smrt”, povodom odeljka „Smrt i filosofija palanke” iz knjige Radomira Konstantinovića „Filosofija palanke” („Treći Program”, br. 111) napisao sam: To je ta teškoća. Ova palanačka „bolest na smrt”, kako se pokazuje, nije ona „moderna” bolest prema kojoj se upravo zbog transcendencije, kako veli Kjerkegor, „ne može umreti”, jer se ovaj pokušaj transcendencije rađa na groblju i zato i završava na groblju kao ova „grobljanska radost” u svetlu u kome uvek pada kiša a sunce podjednako sija i zločincima i pravednicima, kako bi rekao Jaspers.

Tek sada sam video koliko je u međuvremenu izbledela stilizovana, ogromna Marksova glava, na koricama knjige „Jesen dijalektike”, postajući sablast. „Nema sumnje”, pisao je Đinđić, „jesen je došla i u područje „dijalektičkog mišljenja”, one čudne tvorevine koja izmiče svakom utemeljenju. Nema potrebe da u igri prepoznavanja za svedoke prizivamo istorijske likove koji su sklopljeni po uputstvima dijalektike, pa ipak iza njenih leđa; večno leto koje je ona propovedala bio je prazno obećanje, a ono je, budimo pravedni, izdalo najpre ona usta koja su ga izgovarala. Nema ničeg pogrešnijeg nego verovanje da se sve to desilo u jednoj tački, u nekom istorijskom trenutku, odlukom neke ličnosti. Celi zaplet deo je komplikovane afere idejno-istorijskog utemeljenja novog veka, za njega niko, ma kako „subjektivistički” bio nastrojen, neće tvrditi da predstavlja učinak („krivicu” ili „zaslugu”) neke posebne teorije”.

Tako je ovo saznanje o nemogućnosti filozofskog utemeljanja politike postalo tragični credo njegovog filozofskog testamenta.